Kağıdın Tarihçesi

Türkiye’de kağıt sektörünün önemli firmalarından olan MKS Kağıt Kurucusu Maks Gerşon, “Türkiye’de yapılacak olan üretim, kağıt sektöründe dışa bağımlılığı azaltacaktır” dedi.

Türkiye’de yılda yaklaşık 6 milyon ton kağıt-karton tüketiliyor. Türkiye’nin kağıt ve karton sektöründe büyük ölçüde dışa bağımlı olduğu biliniyor. Giderek büyüyen sektörün temsilcileri üretimi Türkiye’de yapmanın yollarını arıyor.

“Kağıt sektöründe büyüme sürüyor”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MKS Kağıt Kurucusu Maks Gerşon, Türkiye’de kağıt kullanımının her geçen gün arttığını söylerken, kağıtta dışa bağımlılıktan kurtulmak için Türkiye’de üretim yapmayı istediklerini dile getirdi. Sektörde talebin yükseldiğine dikkat çeken Gerşon, “Türkiye’de kağıt sektöründe büyüme sürüyor. Buna bağlı olarak ithalatımızda da her yıl artış yaşanıyor. Türkiye büyük ölçüde kağıt sektöründe dışa bağımlı. Türkiye’de üretim yapmak istiyoruz, bunun için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Türkiye’de üretim için teşviklerin olması gerektiğini de ifade eden Gerşon, “Kağıt tüketiminin artmasından dolayı depolama kapasitemiz zaman zaman yetersiz kalabiliyor. Ağırlıklı olarak Çin’den alım yapıyoruz. Devletimizin teşvikleriyle ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle ülkemizde kağıt üretimini sağlayabiliriz. Biz şirket olarak bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Üretimin Türkiye’de yapılmasını sağlarsak istihdam artışı da sağlamış oluruz” diye konuştu.

Dijitalleşmenin sektöre etkisi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gerşon, “Dijitalleşme hızla yaygınlaşıyor. Akıllı telefonların, bilgisayarların yaygınlaşmasıyla gazete, kitap, dergi gibi ürünlerde azalma yaşanıyor. Fakat söz uçar yazı kalır görüşündeyiz. Dijitalleşme ne kadar yaygınlaşsa da kağıt her zaman olacaktır” şeklinde konuştu.


KAĞIDIN TARİHÇESİ

M.Ö. 4000 -
M.S. 1889 -1900

M.Ö.4000

Eski Mısırlılar bizim bildiğimiz şekliyle kağıt benzeri ilk maddeyi bulmuşlardır. Papirüs denen bir madde dokunarak hasır haline getirilmiş saz kamışlarının dövülerek sert ve ince bir sayfa haline getirilmesiyle oluşmuştur. İngilizce haliyle kağıt demek olan “paper“ kelimesi de “papyrus“den günümüze gelmiş bir kelimedir. Tarihte daha sonraki zamanlarda eski Yunanlılar aynı amaçla hayvan derisinden yapılan parşömen cinsi bir madde kullanmışlardır.

M.S.105

Bildiğimiz haliyle kağıt Çinli bir askeri mahkeme memuru olan Ts’aiLun tarafından bulunmuştur. İnanışa göre Ts’ai, dut kütüğünü, karışımı ve ufak bez parçalarını suyla karıştırmış bu karışımı ezerek bir kağıt hamuru haline getirmiş, suyunu çıkararak incelttiği karışımı güneşte kurumaya bırakmıştır. Böylelikle kağıt doğmuş olup, bu mütevazi karışım insanoğlunun en harika iletişim inkılaplarından birini oluşturmuştur. Böylelikle Çin‘de edebiyat ve sanat adeta parlamıştır.

M.S. 610

Kağıt sanatı Budist rahipler tarafından Japonya‘ya yayılmaya başlamıştır. Kağıt yapımı Japon kültürünün en önemli parçası haline gelmiş ve yazı yazmak, yelpaze, elbise, kukla yapımında kullanılmış ve evlerinin en önemli parçasını oluşturmuştur. Ayrıca kalıp baskı tekniği ilk kez Japonlar tarafından kullanılmıştır.

M.S.751

Semerkant, Çin ve Arap orduları barış içinde ticaretin sürdüğü onlarca yıldan sonra çarpışmaya başladılar. Çinliler bozguna uğratılmış ve çoğu esir alınmıştır. Mahkumlar arasında bulunan kağıt üreticileri özgürlüğün karşılığında, Araplara kağıt üretiminin sırlarını öğreterek anlaşma girişimlerinde bulunmuşlardır.

M.S.1009

Kağıdın Araplardan Avrupa’ya geçmesi yaklaşık 400 yıl aldı. Avrupa’da ilk kağıt imalathanesi Xativa, İspanya’da Araplar tarafından kuruldu. Burada kağıt üretimi Fas yönetiminde 1244 yılında Avrupa orduları onları dışarı atana kadar sürdü. Daha sonra kağıt üretimi Hristiyan Avrupası’nda kademe kademe yayılmaya başladı.

M.S. 1250

İtalya en büyük kağıt üreticisi haline geliyor. İtalyanlar etkin bir şekilde ürettikleri kağıdı büyük miktarlarda ihraç ederek uzun yıllar Avrupa pazarını yönlendirmişlerdir.

M.S.1338 – 1470

Kutsal metinleri için Fransız rahipleri kağıt üretimine başlar. Fransa kısa zamanda bu yeni teknolojiye adapte olur ve kendi kendine yeter. Rekabetçi bir kağıt üreticisi haline gelir.

M.S.1411

Almanya’da kurulan ilk kağıt imalathanesi, İtalyanların yardımıyla un imalathanesinden dönüştürülmüştür. Zamanla Almanya, sanatı geliştirerek, piyasada bulunan en iyi kağıtları yapmıştır.

M.S 1453

Johan Gutenberg taşınabilir matbaa makinasını icat etti. Matbaa makinasının buluşu iletişim inkılabında bir sonraki adımdı.Önceleri kitapların sahipleri, manastırlar, krallıklar, alimler ve çok az insan bunları okuma şansı buldu. İlk kez yoksul kitlelerin kitaplara ve daha da önemlisi belgeye ulaşmaları mümkün oldu. Kitapların bulunmaya başlamasıyla okur yazarlık arttı. Okur yazarlığın artışıyla, kitaplara dolayısıyla kağıda olan talep de arttı.

M.S.1588

İngiltere kendi kağıdını üretmeye başlıyor.

M.S.1680

Yeni dünyadaki ilk kağıt imalathanesi İspanyollar tarafından Culhuacan‘da başkent Mexico‘nın yakınlarında kuruldu.

M.S.1690

Kuzey Amerika’ya göç eden William Rittenhouse isminde bir alman göçmen Philedelphia yakınlarında Amerika’daki ilk kağıt imalathanesini kurdu. Burası aynı zamanda, ilk Amerikalı kağıt yapımcılarının da eğitildiği yerdi.

M.S.1719

Kağıt yapım maddeleriyle ilgili ciddi bir kıtlık sonucu Rene Antoine Ferchault de Reaumur kağıdın odundan da yapılabileceğini öne sürdü. O zamanlar kağıt eski giysilerden ve bez parçalarından yapılıyordu. Kağıda artan arzı karşılayacak kadar yeterli bez parçası yoktu. Reaumur ‘un ilham kaynağı yuvalarını yapan yaban arılarını gözlemlemek oldu.

M.S.1798

Nicholas Robert kağıt makinasını icat etti. Bu elden kranklı (hareketli) makine kağıdı durmaksızın dönen bir beyaz perde üzerinde yapıyordu. Ancak yatırımı bulmakta başarılı değildi ve Robertin icadını ortak bir tanıdıktan duyan, İngiliz Fourdrinier kardeşler, kendi kağıt makinalarını yarattılar. İcatları kullanılmadığı halde kağıt makinaları onların ismini günümüze kadar taşıdı.

M.S.1850

Alman asıllı Friedrich Gottlob Keller odun hamurundan kağıt yapmayı tasarladı. Ancak ortaya çıkan kağıt düşük kalitedeydi.

M.S.1852

İngiliz asıllı HughBurgess, odun hamurunu kimyasallarla karıştırarak mükemmelleştirdi.

M.S.1867

Bir Amerikalı kimyager olan C.B. Tilghman odun hamurundan kağıt yapılması tekniğini hamurlaştırma sürecinde sülfit kullanarak geliştirdi.

M.S.1879

İsveç asıllı C.F. Dahl odun kullanımını bir kimyasal daha ekleyerek son mükemmelliğine kavuşturdu. Bu sülfat metodu hızla yayılarak 1907 yılında Birleşik Devletlere ulaştı.

M.S.1883

Charles Stillwell manavlar için kahverengi kesekağıtlarını yapan bir makine icat etti. Bugün yılda yirmi milyondan fazla kesekağıdı süpermarketlerde kullanılıyor. Bunların da çoğu yeniden kutulara ve kağıt çantalara dönüştürülüyor.

M.S.1889-1900

Ekonomik olarak, kitlelerce üretilen kağıt bir gerçek haline geldi. Kağıt üretimi yılda 2,5 milyon ton civarına katlandı. Gazete, dergi ve kitaplar patladı. Kağıt okullara girerek, kara tahtanın yerini aldı.

Neden Biz?

TEDARİK

MKS Kağıtçılık, ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki matbaalara ve ajanslara tedarik etmektedir.

2010'DAN BERİ SİZİNLEYİZ

2010 yılında kurulan MKS Kağıtçılık, kurulduğu yıldan beri dürüst ve güvenilir iş ahlakı ile müşterilerine hizmet vermektedir.

KALİTE

MKS Kağıtçılık, her geçen gün hizmet kalitesini arttırmaktadır.